Térkép
Kapható plébániánkon is a Remény hetilap 2014-es falinaptára.
A 28 oldalas, nagyméretű forgathatós naptár tartalmazza a katolikus egyházi ünnepnapokat is, s igényes kivitelben, krétapapíron jelent meg.
Naptárrésze jól látható és olvasható – fiatal és idős számára egyaránt kellemes ajándékul szolgálhat!
Ára: 1 eur 60 cent
Nagy Attila:
Dunaszerdahely emlékhelyei
Mindenképpen érdekes, és több szempontból sem szokványos kiadványt tart a kezében a kedves Olvasó: a Csallóköz szívének, Dunaszerdahelynek a régmúltját feltáró helytörténeti kutatás eredményének újabb darabját.
E kutatás részeként teszünk le a kedves olvasó számára kis kötetünket, benne összefoglalva a mai város ismert emlékhelyeit: fontosabb történelmi épületeit, szobrait, emlékműveit és emléktábláit, de – a teljesség kedvéért természetesen – helyt kapnak a kiadványban a szakrális kisemlékek, a temetők, a fontosabb síremlékek is. S minthogy a város múltjának összefüggései nehezen érthetők, illetve értelmezhetők a mára sajnos eltűnt, s majdhogynem feledésbe merült egykori emlékhelyek nélkül, így azok közül is bemutatjuk a legjellegzetesebbeket, legismertebbeket.
Különleges és több szempontból is egyedi könyvet kínálunk a tisztelt Olvasónak Bugár Sándo és Nagy Attila kötetében: egykori képeslapok segítségével – s azok sok esetben soha nem látott, ritka és különleges képein keresztül – fogjuk bejárni egy múltját vesztett város, Dunaszerdahely hihetetlenül megragadó, ám mára szinte teljesen semmivé lett mindennapjait...
Színes albumunk korszakok szerint halad: előbb a legkorábbi időszak, a „hőskor” képeslapjait mutatjuk be, amelyek még a Magyar Királyság Dunaszerdahelyét tárják elénk (1897–1919), majd a következő korszak már az első Csehszlovák Köztársasághoz csatolt csallóközi település életképeit villantja fel (1920–1938), míg a harmadik fejezetben a Magyarországhoz 1938-ban visszacsatolt Dunaszerdahely mindennapjait látjuk (1938– 45). Kötetünk záró fejezetében pedig a már az ismét Csehszlovákiához tartozó, ám a kommunizmus által még le nem rombolt (később szocialista mintavárossá épített/erőltetett) egykori mezőváros utolsó pillanatait mutatjuk meg (1945–58).
A tájékozódást az egyes képeslapok magyarázó szövegein túl a könyv legvégén elhelyezett térképünk is segíti, amelyen a számmal is jelölt képeslapokat, pontosabban a rajtuk látható épületek, helyek helyszíneit jelölték be.
A keménytáblás, 96 oldalas, gazdagon illusztrált, krétapapíron megjelent kiadványt a Historium Kiadótól rendelhetik meg az érdeklődők, vagy Dunaszerdahelyen a Családi Könyvklub üzleteiben (városközpont, MAX bevásárlóközpont), a Molnár könyvkereskedésben (HYPERNOVA), a Csemadok Antikváriumban, illetve a Vermes villában (a Kortárs Magyar Galériában) juthatnak hozzá.
Nagy Attila:
Szerdahely szíve
A Katolikus Egyház dunaszerdahelyi közösségének majdhogynem ezredéves históriája a korai Árpád-kor végtelen homályába nyúlik vissza – szervesen egybefonódva az egykori kis település, Szerdahely létrejöttével és múltjával, annak gyökereivel. Ahhoz ugyanis, hogy megérthessük magának a későbbi Dunaszerdahelynek a létét, fontos, hogy magunk előtt lássuk históriás múltjának ezt a rendkívüli és meghatározó szeletét, egyháztörténetének sajátosan egyedi folyamatát. Eddig fehér foltja, ismeretlen része volt a régió, és maga a város történetének is ez a szelete: Nagy Attila helytörténet-kutató újabb kutatásai alapján rajzolta meg Dunaszerdahely katolikus közösségének az életét egészen a Szent István uralkodása után létrejött, Szent György mártírnak szentelt első fatemplomocskától kezdődően az 1329-ben felépített kőtemplom történetén át annak 1518-as átépítéséig, 1742-es barokkizálásáig, illetve 20. századi históriájáig.
Nagyméretű (22*33,5 cm), keménytáblás, 104 oldal, krétapapíron, gazdag képanyaggal, dokumentumokkal, színes előzéklapokkal.
Ára: 17,90 Eur
MEGVÁSÁROLHATÓ A PLÉBÁNIAHIVATALBAN!
Az életet Isten adja. Tiszteljük és szeressük az emberi életet, főként a legsebezhetőbbet, amely az édesanyák méhében van.
Ferenc pápa
2014-01-06
1631-től egészen 1647/50-ig maga a templom is a reformátusok kezére került (hogy előtte...
Tovább a cikkre2014-01-06
Ahogyan a helység a Csallóköz egyik legfontosabb településévé vált, úgy emelkedett rangja: 1429-ben...
Tovább a cikkre2014-01-06
A 15. század eleji oklevelek a település, valamint a plébánia központi igazgatási szerepére...
Tovább a cikkre2014-01-06
Az egyhajós, kis román kori, hármas tagolású – szentély, főhajó, torony – kőtemplom...
Tovább a cikkre2014-01-06
A hagyomány szerinti 1329-es esztendőben épült fel a korábbi (valószínűleg fatemplom) helyére Szerdahely...
Tovább a cikkre2014-01-06
Az első okiratban is említett plébánossal csak 1321-ben találkozunk: Pállal.
Tovább a cikkre2014-01-06
Tudta-e, hogy a korai Pozsony vármegyéhez tartozó Szerdahely már eléggé hamar, a 13....
Tovább a cikkre2013-11-01
Tudta-e, hogy templomunk a mai formáját Mária Terézia uralkodásának elején, 1742–43-ban nyerte el? Mégpedig...
Tovább a cikkre2013-10-31
Tudta-e, hogy kik voltak a templom legkorábbi ismert kergyurai? Nem más, mint a...
Tovább a cikkre2013-10-31
Tudta, hogy a szerdahelyi templom - amely valószínúleg egy kis fatemplomocska lehetett -...
Tovább a cikkreOldalainkat 54 vendég és 0 tag böngészi
Hétfő, kedd, csütörtök és péntek: 9.00-11.00,
szerda: 14.30-16.30.
Tovább az elérhetőségekre!
Információk:
• keresztelés
• elsőáldozás
• bérmálkozás
• házasság
• temetés
Szeretettel üdvözöljük oldalunkon a kedves látogatót – Isten hozta! Weblapunkon főképp Dunaszerdahely, illetve a régióval kapcsolatos katolikus híreket, eseményeket találhatják meg, emellett a szentmisék rendjéről, illetve azok szándékairól tájékoztatunk.
Természetesen az érdeklődők betekinthetnek közösségünk életébe, templomaink, egyházközségünk történelmébe, megtekinthetik szakrális kisemlékeinket, illetve körülnézhetnek képgalériánkban, valamint ajánlóink segítségével töltődhetnek, kikapcsolódhatnak, megismerhetik a bennünket érintő fontos eseményeket.